U-BOOT i Wunderwaffe

U-Boot. Wystawa Kanału Mazurskiego

Trasa obejmuje zwiedzanie repliki okrętu podwodnego (25 m długości, do którego wchodzi cała wycieczka) z legendy o Kanale Mazurskim

Wunderwaffe, tajna broń III Rzeszy

Rakieta V2

Pierwszy w historii, udany konstrukcyjnie, rakietowy pocisk balistyczny, skonstruowany przez zespół niemieckich konstruktorów pod kierunkiem Wernhera von Brauna w czasie II wojny światowej.

Horten Ho 229

Szturmowy/bombowy samolot niemiecki typu latające skrzydło. Był pierwszym odrzutowym samolotem o konstrukcji latającego skrzydła na świecie. Ho 229 wykazał się 40-procentową powierzchnią skutecznego odbicia w porównaniu z typowym myśliwcem II wojny światowej, stanowiąc pierwszy statek powietrzny wykonany w technologii stealth.

Die Glocke

Dzwon, jak podają niektórzy badacze, miał być prototypem maszyny służącej do opanowania pola magnetycznego, grawitacji, podróży w czasie. Die Glocke nad którym pracowali wyznaczeni przez Hitlera uczeni miał kształt dzwonu i zawierał dwa pojemniki wypełnione substancją nazwaną Xerum 525, która przypominała rtęć. Dzwon miał ponad 2,7 m szerokości i wysokość sięgającą 4,5 metra.

Haunebu III

Pojazd latający w kształcie dysku, będący tajną bronią III Rzeszy (Wunderwaffe). Technologia, na której bazował, miała być opracowywana od drugiej połowy lat trzydziestych XX wieku do końca II wojny światowej w 1945. Haunebu to nazwa jednej z wersji pojazdów opartych o napęd antygrawitacyjny.

Kanał Mazurski

Kanał Mazurski nigdy nie został ukończony, miał połączyć Jeziora Mazurskie z rzeką Pręgotą w celu uzyskania drogi wodnej do Bałtyku. Budowę kanału rozpoczęto w 1911 roku, po raz pierwszy została ona przerwana przez I wojnę światową. Drugi etap, energicznie prowadzony od 1934 roku przerwały działania wojenne, po zakończeniu wojny budowa nie została wznowiona.

Schrony nr 11, 12 mają tak olbrzymie rozmiary (21m x 13m) i wnętrza, że przez lata były „rozpoznawane” jako tajne hale fabryczne do produkcji niemieckich U-Bootów, które miały być transportowane przez śluzę w Leśniewie na Bałtyk. Tak powstała legenda U-Bootów w Mamerkach.

Idąc 4 km od Mamerek wzdłuż Kanału Mazurskiego, można podziwiać „prace budowlane” bobrów budujących swe tamy. Dochodzimy do ogromnej śluzy w Leśniewie Górnym, która posiada komorę o głębokości 21 m, szerokości 7,5 m, długości 46 m. Do prawie ukończonej budowli położonej w środku lasu nie zdążono doprowadzić kanału.

Kanał byt projektowany do przepływu statków o wyporności 240 ton i przebiega w sztucznych wykopach lub specjalnych nasypach ziemnych. Dla pokonania 111 metrów różnicy poziomów między Łyną i Mamrami zbudowano dziesięć olbrzymich śluz, w tym pięć po stronie polskiej. Długość kanału wynosi 51,5 km, na terenie Polski 22 km.